برش پلاسما چیست و کجا استفاده میشود ؟ یکی از روشهای نوین برش که در صنعت و در برش الگو در تولیدی ها استفاده میشود برش پلاسما می باشد. در ادامه به بررسی روش برش پلاسما ، دستگاه ها و مزایای آن می پردازیم.

 ماشین برش پلاسما : ابزار برش به روش پلاسما

دستگاه برش پلاسما چیست؟

دستگاه برش پلاسما با فراهم اوردن جریان بالا ، قادر به جوشکاری می باشد و از مهم ترین و پر کاربرد ترین ، دستگاه های مورد استفاده در جوشکاری و برشکاری است .

برش پلاسما فرایندی است که در ان ، مواد رسانای الکتریکی ، با استفاده از جت شتاب دهنده پلاسمای داغ برش داده می شود .

مواد معمولی که با یک مشعل پلاسما قابل برش هستند عبارتند از :

  • فولاد ،
  • فولاد ضد رنگ ،
  • الومینیوم ،
  • برنج ،
  • مس و سایر فات رسانا .
برش پلاسما فرایندی است که که در ان فولاد یا سایر فات ( و گاهی اوقات موارد دیگر) در قطر های مختلف توسط یک مشعل ( (torchبرش داده میشود .
در این برش یک گاز (در برخی موارد هوای فشرده ) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکترونیکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد میشود و گاز به حالت پلاسما می رود .
پلاسما به اندازه کافی گرم میباشد تا ف را ذوب کند و برش صورت بگیرد . هوای فشرده نیز به اندازه ای فشار دارد که ف ذوب شده را از مسیر برش دور نماید.
تاریخچه برش پلاسما :
برش پلاسما در سال ۱۹۶۰ از جوش پلاسما منتج گردید و در سال ۱۹۸۰ به عنوان یک راه حل بسیار سازنده برای برش ورق وصفحات فی معرفی گردید. مزایای برش پلاسما نسبت به برش ف با ف عبارتند از:
۱- تراشه فی ایجاد نمی‌گردد
۲- دقیق برش می‌دهد
برش دهنده‌های پلاسما خیلی سریع گسترش یافتند اماآن‌ها تا حدودی کند و گران قیمت بودند بنابراین بشتر به کاربردهایی که نیاز به تکرار الگوی برش (در کاربردهای تولید انبوه) بود اختصاص یافتند. همچون سایر ماشین‌های ابزار از سال ۱۹۸۰ تکنولوژی CNC برای ماشین‌های برش پلاسما استفاده گردید و از این طریق انعطاف‌پذیری بیشتری در برابر اشکال مختلف مورد تقاضا از طریق برنامه‌نویسی CNC از خود نشان داد؛ ولی باز هم با وجود کنترلرهای CNC برش پلاسما محدود به برش طرح‌ها والگوها در صفحات و ورقه‌های تخت بوده و فقط دارای دو محور(X,Y) هستند.

جورواجور

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


کهربا فان Stream Of Dream شرکت فنی مهندسی هوشمند سازان الیکو روان شناس بالینی دختری از سرزمین اردیبهشت حرف دل دبیرستان شهید افتخاری اجاق گاز مهیارگاز طراحی گرافیکی با فتوشاپ